Parker Men’s Poplin Shirt
The TRENDSWEAR Parker Men’s Poplin Shirt is made from a cotton and elastane blend, with the lightweight 120 gsm poplin fabric offering everyday comfort. Thoughtfully detailed with a seven-button placket and single-button cuffs, it’s a smart choice for any occasion.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The TRENDSWEAR Parker Men’s Poplin Shirt is made from a cotton and elastane blend, with the lightweight 120 gsm poplin fabric offering everyday comfort. Thoughtfully detailed with a seven-button placket and single-button cuffs, it’s a smart choice for any occasion. A back yoke with a boxed pleat allows for a natural range of movement without compromising on structure. The fabric is OEKO-TEX Standard 100 certified, having been independently tested for harmful substances and proven safe for skin contact. Available in eight Australasian sizes.
| color | Eggshell, Navy, Black. |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Colourflex Transfer | 95mm x 55mm |
| Faux Embroidery | 95mm x 55mm |
| Embroidery | 90mm circle, 95mm x 55mm |
| DigiFlex Transfer | 95mm x 55mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 56 |
| Carton Width | 36 |
| Carton Height | 24 |
| Carton Quantity | 36 |
| Carton Weight | 10.4 |





Reviews
There are no reviews yet.