
BLUNT Sport Umbrella
The BLUNT Sport umbrella is big and strong, perfect for people who would rather be out in the wild than inside. The six-rib, 84cm fibreglass frame and pongee canopy are designed to withstand winds of up to 115km/h. BLUNT umbrellas feature patented tips which open like miniature umbrellas within pockets at the canopy edge to reinforce the umbrella. They create even tension across the canopy and give BLUNT umbrellas their highly recognisable trademarked shape.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The BLUNT Sport umbrella is big and strong, perfect for people who would rather be out in the wild than inside. The six-rib, 84cm fibreglass frame and pongee canopy are designed to withstand winds of up to 115km/h. BLUNT umbrellas feature patented tips which open like miniature umbrellas within pockets at the canopy edge to reinforce the umbrella. They create even tension across the canopy and give BLUNT umbrellas their highly recognisable trademarked shape.
| color | Forest Green, Midnight Navy, Ink Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Umbrella: Dia 1460mm x L 990mm (includes handle – opened). |
| Dimension2 | Gift Box: H1050mm x W 80mm x 80mm. |
| Screen Print | 250mm x 200mm |
| Colourflex Transfer | 250mm x 200mm |
| DigiFlex Transfer | 250mm x 200mm |
| Packing | Individual Gift Box. |
| Carton Length | 106 |
| Carton Width | 26 |
| Carton Height | 9 |
| Carton Quantity | 3 |
| Carton Weight | 4.16 |


Reviews
There are no reviews yet.