Jute Produce Bag – Medium
$1.55
In Stock
Reusable jute bag with a drawstring closure which is ideal for transporting and storing heavier produce from farmers markets and supermarkets. Jute is a strong, natural fibre which allows produce to breathe so it is always in the best possible condition and can be reused many times, replacing the need for single-use plastic bags.
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Reusable jute bag with a drawstring closure which is ideal for transporting and storing heavier produce from farmers markets and supermarkets. Jute is a strong, natural fibre which allows produce to breathe so it is always in the best possible condition and can be reused many times, replacing the need for single-use plastic bags.
| color | Natural |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | H 253mm x W 205mm |
| Screen Print | 140mm x 150mm |
| Colourflex Transfer | 140mm x 150mm |
| Faux Embroidery | 140mm x 150mm |
| DigiFlex Transfer | 140mm x 150mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 46 |
| Carton Width | 46 |
| Carton Height | 46 |
| Carton Quantity | 400 |
| Carton Weight | 18.7 |





Reviews
There are no reviews yet.