
WNSDY Essential Hoodie
Relaxed in fit and refined in finish, the Essential Hoodie is crafted from heavyweight 320gsm brushed fleece, blending 80% mercerised cotton with 20% recycled polyester for a soft yet structured feel. It features a cross-front, cord-free lined hood, cover-stitched hem and cuffs, and WNSDY’s signature bar tacks at the back neck.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Relaxed in fit and refined in finish, the Essential Hoodie is crafted from heavyweight 320gsm brushed fleece, blending 80% mercerised cotton with 20% recycled polyester for a soft yet structured feel. It features a cross-front, cord-free lined hood, cover-stitched hem and cuffs, and WNSDY’s signature bar tacks at the back neck. Finished with a woven logo label and presented with a branded hangtag, it’s built for comfort and made to last. Not only are they B Corp certified, 1 dollar from every WNSDY garment purchased is donated to We Are Mobilise, an organisation providing frontline support for people sleeping rough across Australia. They also personally fund and distribute street support packs for those in need. WNSDY – where great merch meets thoughtful impact.
| color | Grey Marle, Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Screen Print | Please refer to template (3 colours max) |
| Colourflex Transfer | Sleeve – 420mm x 80mm |
| Faux Embroidery | Sleeve – 420mm x 80mm |
| Embroidery | Front – 90mm circle |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 60 |
| Carton Width | 40 |
| Carton Height | 25 |
| Carton Quantity | 10 |
| Carton Weight | 10 |




Reviews
There are no reviews yet.