Windsor Pen
$1.07
In Stock
Retractable ballpoint pen with a recycled aluminium barrel featuring a matte lacquered finish and shiny chrome trim. It has a black refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink. A recycled symbol is engraved on the barrel and can be presented in an optional pen sleeve.
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Retractable ballpoint pen with a recycled aluminium barrel featuring a matte lacquered finish and shiny chrome trim. It has a black refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink. A recycled symbol is engraved on the barrel and can be presented in an optional pen sleeve.
| color | White, Gunmetal, Red, Green, Teal, Royal Blue, Black. |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Dia 11mm x L 140mm x 13mm (includes clip) |
| Rotary Screen Print | Position A – 60mm x 13mm |
| Laser Engraving | Position D & E – 50mm x 7mm |
| Pad Print | Cardboard Pen Sleeve – 55mm x 20mm |
| Digital Packaging Print | Cardboard Pen Sleeve – 80mm x 25mm (Natural only) |
| Packing | Loose packed or an optional pen sleeve. |
| Carton Length | 40 |
| Carton Width | 16 |
| Carton Height | 23 |
| Carton Quantity | 500 |
| Carton Weight | 9.5 |









Reviews
There are no reviews yet.