Beaumont Stone Paper Notebook
The Beaumont notebook is a one-of-a-kind writing companion with a soft kraft cover. It has 80 leaves (160 pages) of 120gsm lined stone paper. This innovative paper stock is created by blending powdered limestone with bio-polythene resin, resulting in exceptionally durable, tear-resistant pages that are water, oil and grease-resistant and provide a luxuriously smooth writing surface. The medium-size (approximately A5) notebook also features an elastic closure, a pen loop and a bookmark ribbon.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The Beaumont notebook is a one-of-a-kind writing companion with a soft kraft cover. It has 80 leaves (160 pages) of 120gsm lined stone paper. This innovative paper stock is created by blending powdered limestone with bio-polythene resin, resulting in exceptionally durable, tear-resistant pages that are water, oil and grease-resistant and provide a luxuriously smooth writing surface. The medium-size (approximately A5) notebook also features an elastic closure, a pen loop and a bookmark ribbon.
| color | Natural |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | W 138mm x L 212mm x 11mm |
| Pad Print | 55mm x 55mm, 65mm x 35mm |
| Screen Print | Back – 90mm x 160mm (one colour), Front – 115mm x 195mm (one colour) |
| Digital Packaging Print | 115mm x 195mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 31 |
| Carton Width | 23 |
| Carton Height | 24 |
| Carton Quantity | 40 |
| Carton Weight | 13.75 |





Reviews
There are no reviews yet.