Infinity Inkless Pen
$2.72
In Stock
The Infinity Inkless Pen has a unique metal alloy tip that deposits small amounts of metal onto the page and has a writing distance of up to 5000m. With no sharpening or refills needed, this is an excellent environmentally conscious option. Infinity Inkless Pen can be presented in an optional pen sleeve.
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The Infinity Inkless Pen has a unique metal alloy tip that deposits small amounts of metal onto the page and has a writing distance of up to 5000m. With no sharpening or refills needed, this is an excellent environmentally conscious option. Infinity Inkless Pen can be presented in an optional pen sleeve.
| color | Natural |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Dia 9mm x L 155mm. |
| Screen Print | Pen – 60mm x 12mm. |
| Laser Engraving | Pen – 60mm x 5.5mm. |
| Pad Print | Cardboard Pen Sleeve – 55mm x 20mm |
| Digital Packaging Print | Cardboard Pen Sleeve – 80mm x 25mm (Natural only) |
| Packing | Loose packed or an optional pen sleeve. |
| Carton Length | 34 |
| Carton Width | 28 |
| Carton Height | 17 |
| Carton Quantity | 1000 |
| Carton Weight | 10 |





Reviews
There are no reviews yet.