RPET Pen
$0.38
In Stock
Retractable ballpoint pen with a translucent barrel manufactured from recycled PET (RPET) plastics. It has a blue refill with 1200m of Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Retractable ballpoint pen with a translucent barrel manufactured from recycled PET (RPET) plastics. It has a blue refill with 1200m of Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
| color | Translucent Clear, Translucent Black. |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Dia 10.3mm x 145mm x 13.3mm (includes clip). |
| Screen Print | Pen – 60mm x 12mm. |
| Direct Digital | Pen – 55mm x 6mm. |
| Pad Print | Cardboard Pen Sleeve – 55mm x 20mm |
| Digital Packaging Print | Cardboard Pen Sleeve – 80mm x 25mm (Natural only) |
| Packing | Loose packed or an optional pen sleeve. |
| Carton Length | 48 |
| Carton Width | 32 |
| Carton Height | 22 |
| Carton Quantity | 1000 |
| Carton Weight | 11 |





Reviews
There are no reviews yet.