SPICE Waste2Gear Neo Cooler
SPICE strive to create extraordinary products that have a positive impact on the planet. Their Waste2Gear range uses recovered ocean plastics, which are gathered, cleaned, and converted into fibres and woven into long-lasting fabric.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
SPICE strive to create extraordinary products that have a positive impact on the planet. Their Waste2Gear range uses recovered ocean plastics, which are gathered, cleaned, and converted into fibres and woven into long-lasting fabric. The Neo Cooler bag is water-resistant, 100% carbon neutral to delivery and features waterproof zippers and a 15L capacity. Lightweight and stylish, the Waste2Gear Neo Cooler bag is perfect for keeping food and drink cool while you are on the go.
| color | Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | H 315mm x W 460mm x Gusset 150mm (excludes handles) |
| Dimension2 | Handle Length: 620mm |
| Laser Engraving | 37mm x 17mm |
| Resin Coated Finish | 46mm x 26mm |
| Colourflex Transfer | 100mm x 80mm |
| Faux Embroidery | 100mm x 80mm |
| Direct Digital | 37mm x 17mm |
| DigiFlex Transfer | 100mm x 80mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 23 |
| Carton Width | 39 |
| Carton Height | 60 |
| Carton Quantity | 20 |
| Carton Weight | 7.4 |



Reviews
There are no reviews yet.