Vita Bamboo Wireless Charger – Round
Wireless 5W phone charger with a sleek natural bamboo finish. It will charge devices that are enabled for wireless charging and will work with most modern phones. Simply plug it into any USB port or a mains adapter and place a compatible device on it for convenient wireless charging.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Wireless 5W phone charger with a sleek natural bamboo finish. It will charge devices that are enabled for wireless charging and will work with most modern phones. Simply plug it into any USB port or a mains adapter and place a compatible device on it for convenient wireless charging. The charger is presented in a kraft gift box with a Micro-B USB cable and an instruction leaflet. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. Please note that some phone cases may affect the wireless charging connection. The wireless charger will work at the optimum power level when used with a 5V/2.4A mains adaptor. Using a PC/laptop USB output to power the wireless charger may lead to slow charging, or not charging at all. Other factors like, positioning on the charging surface and the type of case used may also impact wireless charging.
| color | Natural |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Charger: Dia 93mm x 10mm. |
| Dimension2 | Gift Box: 107mm x 120mm x 18mm. |
| Pad Print | 55mm x 55mm |
| Direct Digital | 80mm circle |
| Laser Engraving | 55mm x 55mm |
| Packing | Individual Gift Box. |
| Carton Length | 43 |
| Carton Width | 21 |
| Carton Height | 29 |
| Carton Quantity | 100 |
| Carton Weight | 11 |





Reviews
There are no reviews yet.