Element Unisex T Shirt
The Element Unisex T-Shirt is crafted from lightweight 150gsm combed cotton, which is soft against the skin and breathable. The 1×1 ribbed neckline and shoulder to shoulder bias binding provide a structured look while improving durability and comfort. The fabric is OEKO-TEX Standard 100 certified, having been independently tested for harmful substances and proven safe for skin contact. Available in eight Australasian sizes, the Element Unisex T-Shirt has been built for comfort and designed for movement.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The Element Unisex T-Shirt is crafted from lightweight 150gsm combed cotton, which is soft against the skin and breathable. The 1×1 ribbed neckline and shoulder to shoulder bias binding provide a structured look while improving durability and comfort. The fabric is OEKO-TEX Standard 100 certified, having been independently tested for harmful substances and proven safe for skin contact. Available in eight Australasian sizes, the Element Unisex T-Shirt has been built for comfort and designed for movement.
| color | Light Grey, Grey, Ecru, White, Yellow, Gold, Mustard, Orange, Rust, Coral, Pink, Fuchsia, Berry, Burgundy, Red, Sage, Bright Green, Kiwi, Olive, Bottle Green, Teal, Aqua, Pale Blue, Slate Blue, Royal |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Screen Print | Please refer to template |
| Colourflex Transfer | 280mm x 350mm |
| Faux Embroidery | 280mm x 350mm |
| Embroidery | 75mm circle, 95mm x 60mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 55 |
| Carton Width | 38 |
| Carton Height | 19 |
| Carton Quantity | 50 |
| Carton Weight | 23 |









Reviews
There are no reviews yet.