Newport Mens Puffer Vest
The Newport Men’s Puffer Vest has a smooth polyester outer shell, and a soft nylon lining. Featuring an adjustable hood, this vest provides cosy, midweight comfort. The 180gsm insulation is made from 100% GRS (Global Recycled Standard) certified polyester, and the chevron-style baffles create a modern silhouette.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The Newport Men’s Puffer Vest has a smooth polyester outer shell, and a soft nylon lining. Featuring an adjustable hood, this vest provides cosy, midweight comfort. The 180gsm insulation is made from 100% GRS (Global Recycled Standard) certified polyester, and the chevron-style baffles create a modern silhouette. The fabric and filler are OEKO-TEX Standard 100 certified, having been independently tested for harmful substances and proven safe for skin contact. Available in eight Australasian sizes, along with the choice of coloured zipper pullers from the standard colour range.
| color | Vest: Heather Charcoal. |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Colourflex Transfer | 100mm x 50mm |
| Faux Embroidery | 100mm x 50mm |
| Embroidery | 100mm x 50mm |
| DigiFlex Transfer | 100mm x 50mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 58 |
| Carton Width | 40 |
| Carton Height | 32 |
| Carton Quantity | 15 |
| Carton Weight | 7.6 |




Reviews
There are no reviews yet.