
Ascot Tote Bag
$5.78
In Stock
Robust tote bag with a base gusset for added capacity which is manufactured from 280gsm natural heavy cotton canvas. It has a zippered top closure and on-trend long brown PU handles which are ideal for carrying it on a shoulder.
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Robust tote bag with a base gusset for added capacity which is manufactured from 280gsm natural heavy cotton canvas. It has a zippered top closure and on-trend long brown PU handles which are ideal for carrying it on a shoulder.
| color | Natural/Brown |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | H 390mm x W 385mm x Gusset 97mm (excludes handles) |
| Dimension2 | Handle Length: 760mm |
| Screen Print | 270mm x 220mm |
| Colourflex Transfer | 250mm x 200mm |
| Embroidery | 170mm x 110mm |
| Faux Embroidery | 250mm x 200mm |
| DigiFlex Transfer | 250mm x 200mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 71 |
| Carton Width | 39 |
| Carton Height | 50 |
| Carton Quantity | 100 |
| Carton Weight | 15 |




Reviews
There are no reviews yet.