
Colton Cooler Bag
Impressive 19L cooler bag with PE foam insulation encased in a PEVA inner liner. The outer construction is natural 100% 450gsm cotton canvas with stunning leather-look PU accents. It has a woven carry handle on the top and a woven shoulder strap which is adjustable and removable via metal clips. Other features include a zippered top closure, piping details to hold the structure and a large front slip pocket.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Impressive 19L cooler bag with PE foam insulation encased in a PEVA inner liner. The outer construction is natural 100% 450gsm cotton canvas with stunning leather-look PU accents. It has a woven carry handle on the top and a woven shoulder strap which is adjustable and removable via metal clips. Other features include a zippered top closure, piping details to hold the structure and a large front slip pocket.
| color | Natural |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | H 300mm x W 300mm x 220mm |
| Colourflex Transfer | 180mm x 130mm |
| Embroidery | 90mm circle |
| Faux Embroidery | 180mm x 130mm |
| DigiFlex Transfer | 180mm x 130mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 64 |
| Carton Width | 38 |
| Carton Height | 37 |
| Carton Quantity | 10 |
| Carton Weight | 6.5 |






Reviews
There are no reviews yet.