Bobby Soft Backpack
An iconic backpack developed by the innovative team at XD Design, the Bobby Soft Backpack is perfectly suited for school, work, or day trip. The anti-theft design keeps belongings secure using hidden pockets with RFID protection and hidden zippers.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
An iconic backpack developed by the innovative team at XD Design, the Bobby Soft Backpack is perfectly suited for school, work, or day trip. The anti-theft design keeps belongings secure using hidden pockets with RFID protection and hidden zippers. The main compartment can only be accessed from the back of the backpack and includes a padded sleeve to fit a 15.6 inch laptop as well as various sleeves and mesh pockets for organised storage solutions. Bobby is full of features to make life easier on the go, including an integrated USB charging port, a keychain clip, reflective safety strips and uses RPET materials. Each Bobby Soft Backpack saves 22L of water and reuses 37 plastic bottles. The Bobby Soft Backpack has an AWARE tracer, using a physical tracer and blockchain technology to ensure the use of genuine recycled fabric materials and water reduction is guaranteed.
| color | Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | H 450mm x W 300mm x Gusset 180mm |
| Colourflex Transfer | 120mm x 80mm |
| Embroidery | 80mm circle |
| Faux Embroidery | 120mm x 80mm |
| DigiFlex Transfer | 120mm x 80mm |
| Packing | Individual Gift Box. |
| Carton Length | 48 |
| Carton Width | 41 |
| Carton Height | 52 |
| Carton Quantity | 6 |
| Carton Weight | 6 |








Reviews
There are no reviews yet.