Calico Cooler Bag
$17.03
In Stock
Large 27L cooler bag which also makes a great beach bag. It has PE foam insulation encased in a water-resistant PEVA inner liner. The outer construction is heavy 400gsm unbleached calico with long carry handles so it can be carried on a shoulder. Other features include a zippered top closure and a calico slip pocket on the front.
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Large 27L cooler bag which also makes a great beach bag. It has PE foam insulation encased in a water-resistant PEVA inner liner. The outer construction is heavy 400gsm unbleached calico with long carry handles so it can be carried on a shoulder. Other features include a zippered top closure and a calico slip pocket on the front.
| color | Natural/Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | H 330mm x W 380mm x Gusset 220mm (excludes handles) |
| Dimension2 | Handles: 650mm |
| Screen Print | Front Pocket – 150mm x 120mm |
| Colourflex Transfer | Front Pocket – 150mm x 120mm |
| Embroidery | Front Pocket – 100mm x 75mm |
| Faux Embroidery | Front Pocket – 150mm x 120mm |
| DigiFlex Transfer | Front Pocket – 150mm x 120mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 60 |
| Carton Width | 38 |
| Carton Height | 45 |
| Carton Quantity | 25 |
| Carton Weight | 11 |






Reviews
There are no reviews yet.