Bobby Sling
Safe, comfortable and smart, the Bobby Sling has been developed by the innovative team at XD Design for city travellers. Packed with anti-theft features, the Bobby Sling can be worn as a belt bag, across the body or over the shoulder and will keep belongings safe on the go. The bag features a safe 3-point buckle opening on the adjustable strap, an integrated USB charging port and uses RPET materials. Each Bobby Sling saves 12L of water and reuses 20 plastic bottles. It has an AWARE tracer, using a physical tracer and blockchain technology to ensure the use of genuine recycled fabric materials and water reduction is guaranteed.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Safe, comfortable and smart, the Bobby Sling has been developed by the innovative team at XD Design for city travellers. Packed with anti-theft features, the Bobby Sling can be worn as a belt bag, across the body or over the shoulder and will keep belongings safe on the go. The bag features a safe 3-point buckle opening on the adjustable strap, an integrated USB charging port and uses RPET materials. Each Bobby Sling saves 12L of water and reuses 20 plastic bottles. It has an AWARE tracer, using a physical tracer and blockchain technology to ensure the use of genuine recycled fabric materials and water reduction is guaranteed.
| color | Black |
|---|---|
| Brand | Brands/Impact Aware |
| Dimension1 | H 325mm x W 210mm x Gusset 90mm |
| Colourflex Transfer | 92mm x 100mm |
| Faux Embroidery | 92mm x 100mm |
| DigiFlex Transfer | 92mm x 100mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 38 |
| Carton Width | 51 |
| Carton Height | 54 |
| Carton Quantity | 8 |
| Carton Weight | 7.5 |







Reviews
There are no reviews yet.