
BLUNT Exec Umbrella
The BLUNT Exec is the largest street umbrella in the BLUNT range and is an excellent corporate gift. The six-rib, 77cm aluminium frame and fibreglass shaft support the pongee canopy to withstand winds of up to 115km/h. BLUNT umbrellas feature patented tips which open like miniature umbrellas within pockets at the canopy edge to reinforce the umbrella. They create even tension across the canopy and give BLUNT umbrellas their highly recognisable trademarked shape.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The BLUNT Exec is the largest street umbrella in the BLUNT range and is an excellent corporate gift. The six-rib, 77cm aluminium frame and fibreglass shaft support the pongee canopy to withstand winds of up to 115km/h. BLUNT umbrellas feature patented tips which open like miniature umbrellas within pockets at the canopy edge to reinforce the umbrella. They create even tension across the canopy and give BLUNT umbrellas their highly recognisable trademarked shape.
| color | Storm Grey, Ocean Blue, Midnight Navy, Ink Black. |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Dia 1380mm x L 955mm (includes handle – opened, excluding wrist strap). |
| Dimension2 | Gift Box: H 1010mm x W 80mm x 80mm. |
| Screen Print | 250mm x 200mm (one colour). |
| Colourflex Transfer | 250mm x 200mm |
| DigiFlex Transfer | 250mm x 200mm |
| Packing | Individual Gift Box. |
| Carton Length | 103 |
| Carton Width | 24 |
| Carton Height | 9 |
| Carton Quantity | 3 |
| Carton Weight | 4.3 |



Reviews
There are no reviews yet.