Equinox Recycled Aluminium Bottle
$5.87
In Stock
Extremely lightweight, BPA free, 600ml drink bottle made from recycled aluminium. It features a push-button cap with a secure lock mechanism and a built-in colour-matched carabiner for easy carrying or attachment to a bag. It is the perfect companion for work, travel, or outdoor adventures – practical and stylish.
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Extremely lightweight, BPA free, 600ml drink bottle made from recycled aluminium. It features a push-button cap with a secure lock mechanism and a built-in colour-matched carabiner for easy carrying or attachment to a bag. It is the perfect companion for work, travel, or outdoor adventures – practical and stylish.
| color | Silver, Stone, White/Light Grey, Burnt Orange, Dusty Teal, Navy, Charcoal, Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Dia 66mm x H 238mm x 73mm |
| Pad Print | 35mm x 50mm |
| Rotary Screen Print | 176mm x 145mm (one colour) |
| Rotary Digital Print | 207mm x 145mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 57 |
| Carton Width | 37 |
| Carton Height | 26 |
| Carton Quantity | 40 |
| Carton Weight | 5.4 |





Reviews
There are no reviews yet.