SPICE Calypso Glass Bottle 750ml
SPICE strive to create extraordinary products that have a positive impact on the planet. Their Calypso range is no different – this 750ml glass bottle is made from 100% recycled soda-lime glass with GRS certification. This product is 100% carbon neutral to delivery and is presented in a natural gift box with black print, featuring the SPICE logo on the back of the box.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
SPICE strive to create extraordinary products that have a positive impact on the planet. Their Calypso range is no different – this 750ml glass bottle is made from 100% recycled soda-lime glass with GRS certification. This product is 100% carbon neutral to delivery and is presented in a natural gift box with black print, featuring the SPICE logo on the back of the box.
| color | Clear |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Bottle: Dia 80mm x H 273mm |
| Dimension2 | Gift Box: H 279mm x W 81mm x 81mm |
| Pad Print | Bottle – 40mm x 30mm |
| Laser Engraving | Lid – 35mm circle |
| Imitation Etch | Bottle – 40mm x 30mm |
| Packing | Individual Gift Box. |
| Carton Length | 60 |
| Carton Width | 40 |
| Carton Height | 33 |
| Carton Quantity | 24 |
| Carton Weight | 15.6 |





Reviews
There are no reviews yet.