Harlow Men’s Long Sleeve Crew
The Harlow Men’s Long Sleeve Crew is crafted from 180gsm combed cotton that’s soft, breathable, and built to last. Its classic cut has added details, including a ribbed neckline that holds its shape, reinforced shoulder-to-shoulder binding and cover-stitched finishes for everyday durability.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The Harlow Men’s Long Sleeve Crew is crafted from 180gsm combed cotton that’s soft, breathable, and built to last. Its classic cut has added details, including a ribbed neckline that holds its shape, reinforced shoulder-to-shoulder binding and cover-stitched finishes for everyday durability. The fabric is OEKO-TEX Standard 100 certified, having been independently tested for harmful substances and proven safe for skin contact. Available in eight Australasian sizes for the perfect fit.
| color | Eggshell, White, Black, Jet Black. |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Screen Print | Please refer to template |
| Colourflex Transfer | Sleeve – 420mm x 80mm |
| Faux Embroidery | Sleeve – 420mm x 80mm |
| Embroidery | Front – 90mm circle |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 67 |
| Carton Width | 44 |
| Carton Height | 22 |
| Carton Quantity | 50 |
| Carton Weight | 17 |






Reviews
There are no reviews yet.