NATURA Iris Glass Food Container
Versatile BPA-free borosilicate glass food container with a natural bamboo lid. borosilicate is lightweight, exceptionally strong and shatter-resistant. The container has a capacity of 1.2L, and the push on lid can be held securely in place with a stretchy silicone band. This product is thoughtfully presented in natural kraft gift box with NATURA branding.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Versatile BPA-free borosilicate glass food container with a natural bamboo lid. borosilicate is lightweight, exceptionally strong and shatter-resistant. The container has a capacity of 1.2L, and the push on lid can be held securely in place with a stretchy silicone band. This product is thoughtfully presented in natural kraft gift box with NATURA branding.
| color | Food Container: Natural/Clear |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Food Container: Dia 194mm x 80mm |
| Dimension2 | Gift Box: W 214mm x H 210mm x 100mm |
| Screen Print | 160mm circle |
| Direct Digital | 180mm circle |
| Laser Engraving | 50mm x 50mm, 60mm x 35mm |
| Packing | Individual Gift Box. |
| Carton Length | 44 |
| Carton Width | 45 |
| Carton Height | 33 |
| Carton Quantity | 12 |
| Carton Weight | 13.15 |





Reviews
There are no reviews yet.