Oakridge Cork Coaster – Round
$0.36
In Stock
A stylish natural cork coaster that provides protection from heat and spills. When cork is harvested only the outer bark is removed from the tree. This allows the tree to continue growing and replenishing the bark. It also has the benefit of a comfortable soft-touch texture while being very durable.
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
A stylish natural cork coaster that provides protection from heat and spills. When cork is harvested only the outer bark is removed from the tree. This allows the tree to continue growing and replenishing the bark. It also has the benefit of a comfortable soft-touch texture while being very durable.
| color | Natural |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Dia 100mm x 4mm. |
| Colourflex Transfer | 80mm circle |
| Laser Engraving | 80mm circle |
| Digital Packaging Print | 80mm circle |
| DigiFlex Transfer | 80mm circle |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 54 |
| Carton Width | 53 |
| Carton Height | 24 |
| Carton Quantity | 1000 |
| Carton Weight | 12.87 |





Reviews
There are no reviews yet.