Original Mens T-Shirt
The Original Men’s T-Shirt is made from midweight 180gsm combed cotton, with a classic cut in single jersey fabric. A ribbed knit neckline and reinforced shoulder-to-shoulder binding provides a structured look while improving durability and comfort.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The Original Men’s T-Shirt is made from midweight 180gsm combed cotton, with a classic cut in single jersey fabric. A ribbed knit neckline and reinforced shoulder-to-shoulder binding provides a structured look while improving durability and comfort. The fabric is OEKO-TEX Standard 100 certified, having been independently tested for harmful substances and proven safe for skin contact. Available in eight easy-fitting Australasian sizes.
| color | Heather Grey, Heather Ash, Ecru, White, Gold, Mustard, Orange, Rust, Fuchsia, Red, Kelly Green, Olive, Bottle Green, Cyan, Royal Blue, Petrol Blue, Heather Navy, Navy, Purple, Heather Charcoal, Graph |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Screen Print | Please refer to template |
| Colourflex Transfer | 350mm x 280mm |
| Faux Embroidery | 350mm x 280mm |
| Embroidery | 75mm circle, 95mm x 60mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 52 |
| Carton Width | 36 |
| Carton Height | 50 |
| Carton Quantity | 100 |
| Carton Weight | 21.1 |








Reviews
There are no reviews yet.