
Osprey Arcane Flap Backpack
The Arcane Flap Pack is built to take the mundane out of every day, it’s the perfect bag to grab for running errands, meeting friends, or cruising your commute. It’s a lifestyle bag that brings a little life to your style with an internal padded laptop sleeve that fits most 16-inch laptops and internal organisational pockets. Other features include a hook closure, a front panel, a front panel zip pocket, and an internal mesh pocket. Arcane is made with 100% recycled materials.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
The Arcane Flap Pack is built to take the mundane out of every day, it’s the perfect bag to grab for running errands, meeting friends, or cruising your commute. It’s a lifestyle bag that brings a little life to your style with an internal padded laptop sleeve that fits most 16-inch laptops and internal organisational pockets. Other features include a hook closure, a front panel, a front panel zip pocket, and an internal mesh pocket. Arcane is made with 100% recycled materials.
| color | Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Backpack: H 405mm x W 275mm x Gusset 85mm (excludes handle and shoulder straps) |
| Dimension2 | Handle Length: 190mm |
| Dimension3 | Strap Length (extended): 810mm |
| Colourflex Transfer | 90mm x 50mm |
| Faux Embroidery | 90mm x 50mm |
| DigiFlex Transfer | 90mm x 50mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 45 |
| Carton Width | 30 |
| Carton Height | 20 |
| Carton Quantity | 7 |
| Carton Weight | 4.5 |







Reviews
There are no reviews yet.