SPICE Waste2Gear Weekend Sports Bag
SPICE strive to create extraordinary products that have a positive impact on the planet. Their Waste2Gear range uses recovered ocean plastics, which are gathered, cleaned, and converted into fibres and woven into long-lasting fabric.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
SPICE strive to create extraordinary products that have a positive impact on the planet. Their Waste2Gear range uses recovered ocean plastics, which are gathered, cleaned, and converted into fibres and woven into long-lasting fabric. This water-resistant weekender duffle bag is 100% carbon neutral to delivery and features a double-zippered main compartment with interior pockets for organisation, and a zippered front pocket to easily access belongings on the go. Perfect for travel, the bag has an adjustable padded shoulder strap, a luggage trolley pass through, and the choice of comfortable carry handles in two positions.
| color | Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Bag: W 435mm x H 255mm x Gusset 270mm (excludes strap & handles) |
| Dimension2 | Handle Length: 375mm |
| Dimension3 | Strap Length (extended): 1420mm |
| Laser Engraving | 37mm x 17mm |
| Resin Coated Finish | 46mm x 26mm |
| Colourflex Transfer | 200mm x 120mm |
| Faux Embroidery | 200mm x 120mm |
| Direct Digital | 37mm x 17mm |
| DigiFlex Transfer | 200mm x 120mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 66 |
| Carton Width | 33 |
| Carton Height | 42 |
| Carton Quantity | 20 |




Reviews
There are no reviews yet.