Oakridge Cork Coaster – Square Set of 4
Set of four stylish natural cork coasters that provide protection from heat and spills. When cork is harvested only the outer bark is removed from the tree. This allows the tree to continue growing and replenishing the bark. It also has the benefit of a comfortable soft-touch texture while being very durable. This set is nicely presented in a natural cardboard gift box with a window to show off the brand.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Set of four stylish natural cork coasters that provide protection from heat and spills. When cork is harvested only the outer bark is removed from the tree. This allows the tree to continue growing and replenishing the bark. It also has the benefit of a comfortable soft-touch texture while being very durable. This set is nicely presented in a natural cardboard gift box with a window to show off the brand.
| color | Natural |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | 100mm x 100mm x 4mm. |
| Colourflex Transfer | 80mm x 80mm |
| Laser Engraving | 80mm x 80mm |
| Digital Packaging Print | 80mm x 80mm |
| DigiFlex Transfer | 80mm x 80mm |
| Packing | Individual Gift Box. |
| Carton Length | 43 |
| Carton Width | 34 |
| Carton Height | 28 |
| Carton Quantity | 500 |
| Carton Weight | 6 |





Reviews
There are no reviews yet.