Sonnet Cotton Tote Bag – Colours
This stylish tote bag combines convenience with a modern, more environmentally conscious design. Made from lightweight 130gsm cotton, it is perfect for everyday use. The longer handles make it easy to carry over the shoulder, giving you hands-free versatility for shopping, and errands. Its minimalist aesthetic ensures it is as fashionable as it is functional, making it a must-have accessory for anyone on the go.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
This stylish tote bag combines convenience with a modern, more environmentally conscious design. Made from lightweight 130gsm cotton, it is perfect for everyday use. The longer handles make it easy to carry over the shoulder, giving you hands-free versatility for shopping, and errands. Its minimalist aesthetic ensures it is as fashionable as it is functional, making it a must-have accessory for anyone on the go.
| color | Charcoal, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Sage, Olive, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Slate Blue, Navy, Purple, Black. |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | H 410mm x W 380mm (excludes handles) |
| Dimension2 | Handle Length: 600mm |
| Screen Print | 250mm x 250mm |
| Colourflex Transfer | 250mm x 200mm |
| Faux Embroidery | 250mm x 200mm |
| DigiFlex Transfer | 250mm x 200mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 47 |
| Carton Width | 42 |
| Carton Height | 42 |
| Carton Quantity | 250 |
| Carton Weight | 16.2 |





Reviews
There are no reviews yet.