
Bamboo Cutlery Set
Natural bamboo cutlery set which is presented in a cotton drawstring bag. The set includes a knife, fork, spoon, straw and a cleaning brush. This cutlery set is an environmentally-conscious alternative to single-use plastic cutlery and is a great way to send a positive message.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Natural bamboo cutlery set which is presented in a cotton drawstring bag. The set includes a knife, fork, spoon, straw and a cleaning brush. This cutlery set is an environmentally-conscious alternative to single-use plastic cutlery and is a great way to send a positive message. Branding is on the cotton drawstring bag. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern and colour. This item is not dishwasher safe, and handwashing is recommended.
| color | Natural |
|---|---|
| Brand | Brands/Impact Aware |
| Dimension1 | Pouch: L 252mm x W 70mm (excludes drawstring). |
| Screen Print | 170mm x 40mm (one colour) |
| Colourflex Transfer | 170mm x 40mm |
| Faux Embroidery | 170mm x 40mm |
| DigiFlex Transfer | 170mm x 40mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 37 |
| Carton Width | 22 |
| Carton Height | 37 |
| Carton Quantity | 200 |
| Carton Weight | 7.5 |






Reviews
There are no reviews yet.