
Bobby Hero Backpack
Leading the way in anti-theft backpacks, Bobby Hero has been developed by the innovative team at XD Design, using thoughtful design to suit any style. The anti-theft design keeps belongings secure using hidden pockets with RFID protection and hidden zippers.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
Leading the way in anti-theft backpacks, Bobby Hero has been developed by the innovative team at XD Design, using thoughtful design to suit any style. The anti-theft design keeps belongings secure using hidden pockets with RFID protection and hidden zippers. The main compartment can only be accessed from the back of the backpack and includes a padded sleeve to fit a 15.6 inch laptop or a 12.9 inch tablet as well as various sleeves and mesh pockets for organised storage solutions. Bobby is full of features to make life easier on the go, including an integrated USB charging port, reflective safety strips, a luggage strap and uses RPET materials. Each Bobby Hero Backpack saves 16L of water and reuses 27 plastic bottles. The Bobby Hero Backpack has an AWARE tracer, using a physical tracer and blockchain technology to ensure the use of genuine recycled fabric materials and water reduction is guaranteed.
| color | Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | H 450mm x W 290mm x Gusset 160mm. |
| Colourflex Transfer | Front – 150mm x 95mm |
| Faux Embroidery | Front – 150mm x 95mm |
| DigiFlex Transfer | Front – 150mm x 95mm |
| Packing | Gift Box. |
| Carton Length | 53 |
| Carton Width | 60 |
| Carton Height | 75 |
| Carton Quantity | 6 |
| Carton Weight | 6 |




Reviews
There are no reviews yet.