
Osprey Arcane Roll Top Backpack
A beautifully crafted everyday bag, the Arcane Roll Top was designed to fit a variety of scenarios and withstand the demands of daily use. Pack it with the day’s essentials in its main roll-top compartment and a 16-inch padded laptop sleeve.
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
A beautifully crafted everyday bag, the Arcane Roll Top was designed to fit a variety of scenarios and withstand the demands of daily use. Pack it with the day’s essentials in its main roll-top compartment and a 16-inch padded laptop sleeve. Built with durable certified recycled fabric, intuitive straightforward features, and a surprisingly comfortable carry with stretch mesh shoulder straps. Other features include a stretch water bottle side pocket, vertical zip front panel pocket and a front panel stash pocket. Arcane Roll Top is made from 12.5 plastic bottles.
| color | Black |
|---|---|
| Brand | Impact Aware |
| Dimension1 | Backpack: H 465mm x W 284mm x Gusset 110mm (excludes handle and shoulder straps). |
| Dimension2 | Handle Length: 165mm. |
| Dimension3 | Strap Length (extended): 848mm. |
| Colourflex Transfer | 100mm x 100mm |
| Embroidery | 90mm circle |
| Faux Embroidery | 100mm x 100mm |
| DigiFlex Transfer | 100mm x 100mm |
| Packing | Loose packed. |
| Carton Length | 54 |
| Carton Width | 34 |
| Carton Height | 40 |
| Carton Quantity | 8 |
| Carton Weight | 7 |






Reviews
There are no reviews yet.